BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Ministerstvo zahraničných vecí zintenzívňuje verejnú komunikáciu o postojoch a záujmoch Slovenska v EÚ a NATO, ale aj o prínose členstva v týchto integračných zoskupeniach pre občanov SR. Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, s cieľom zlepšovania informovanosti využije nový komunikačný program NATO, v rámci ktorého bude spolu so štyrmi ďalšími štátmi Aliancie poskytovať viac informácií o politikách a činnosti spojencov. Robí tak aj preto, že vníma zvyšujúci sa záujem verejnosti o témy súvisiace s integračným a civilizačným ukotvením Slovenska.
Dlhodobým cieľom ministerstva je rozvinutie otvorenej diskusie o týchto témach najmä s mladou generáciou. Pripravuje preto projekty zamerané na debaty o zahraničnej a európskej politike najmä na stredných a vysokých školách. S cieľom zlepšovania informovanosti využije nový komunikačný program NATO, v rámci ktorého bude spolu so štyrmi ďalšími štátmi aliancie poskytovať viac informácií o politikách a činnosti spojencov. Kým obsah a formu komunikácie bude určovať ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, ústredie NATO program podporí napríklad odbornými materiálmi a účasťou predstaviteľov Aliancie v diskusiách v SR.
„Ministerstvo vníma svoj diel zodpovednosti za otvorenú komunikáciu s verejnosťou, zároveň má záujem v tomto úsilí úzko spolupracovať s ostatnými orgánmi štátnej správy, vrátane rezortov školstva, kultúry, obrany či vnútra. Prirodzenými partnermi pri budovaní spoločenského konsenzu o zahraničnopolitických, európskych a bezpečnostných témach sú mimovládny sektor, akademické inštitúcie a médiá,“ píše sa v tlačovej správe.
„Slovensko je úspešný a moderný štát v civilizačnom priestore založenom na hodnotách slobody, demokracie a rešpektu k ľudským právam. Dobrou príležitosťou rozvinúť diskusiu o tejto našej civilizačnej identite budú tri významné výročia, ktoré si pripomenieme v roku 2018: sté výročie našej demokratickej štátnosti (vznik Československa v roku 1918), päťdesiate výročie pokusu prihlásiť sa k hodnotám slobody a demokracie (Pražská jar v roku 1968), a dvadsiate piate výročie od vzniku modernej demokratickej Slovenskej republiky v roku 1993,“ dodalo ministerstvo.