Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí jednoznačne odmieta tvrdenia bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej a Transparency International Slovensko o pochybnostiach pri obstarávaniach spojených s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ (SK PRES). Stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Peter Stano. "Bývalá zamestnankyňa sa vyjadruje k veciam, o ktorých vzhľadom na svoje referentské zaradenie nemohla mať kompletnú vedomosť, nesúvisia s jej pracovnou náplňou a presahujú trvanie jej pracovného pomeru, keďže odišla v prvej fáze príprav," uviedol Stano s tým, že všetky obstarávania spojené s SK PRES, ktorých bolo 64 v úhrnnej sume vyše osem miliónov eur, sú v súlade so zákonom, všetky potrebné dokumenty v tejto súvislosti boli riadne zverejnené. Na postupe sa podieľalo niekoľko odborných útvarov ministerstva.
Ministerstvo tiež podľa Stana odmieta obvinenia na adresu zamestnancov, predstaviteľov a spolupracovníkov MZVaEZ, ktoré sú nepravdivé, opierajú sa len o subjektívne dojmy a čiastkové informácie vytrhnuté z kontextu. "Externá poradkyňa ministra Zuzana Ťapáková, ktorá poskytuje odborné poradenstvo v oblasti médií, nemá na MZVaEZ výkonné právomoci, ani kompetencie zasahovať do rozhodovacích procesov. V súvislosti so zverejnenými obvineniami na jej adresu zvažuje právne kroky," uviedol ďalej hovorca rezortu a dodal, že ministerstvo nemá čo skrývať, a preto požiadalo príslušné štátne orgány, aby preverili všetky predsednícke obstarávania. Ako Stano dodal, SK PRES úspešne napreduje a rozpočet sa dodržiava, k jeho navyšovaniu nedochádza, práve naopak, darí sa dosiahnuť úsporu. Rozpočet na predsedníctvo je 70 miliónov eur.
Bývalá zamestnankyňa MZV na odbore komunikácie a prezentácie sekretariátu predsedníctva Zuzana Hlávková dnes na tlačovej konferencii s riaditeľom Transparency International Slovensko (TIS) Gabrielom Šípošom informovala, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom - galavečer k predstaveniu loga a otvárací koncert pre verejnosť boli predražené. Pôvodné rozpočty na tieto podujatia sa podľa Hlávkovej začali navyšovať po tom, čo na ministerstvo prišla Zuzana Ťapáková. Zároveň Šípoš informoval, že TIS poslala oficiálne podnety na kontrolu na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad, ako aj Úrad pre verejné obstarávanie. Zároveň požiadali ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), aby zobral Hlávkovej svedectvo vážne, zverejnil všetku dokumentáciu k tendrom a buď preukázal, že na jeho ministerstve sa dodržiavajú etické aj zákonné pravidlá, alebo z pochybení vyvodil jasnú zodpovednosť. Hlávková tvrdí, že galavečer stál vyše 300-tisíc eur, cena otváracieho koncertu sa z plánovaných 20-tisíc vyšplhala na približne 120-tisíc eur. Zároveň tieto koncerty podľa nej zabezpečovali agentúry, ktoré vybrali pochybným spôsobom. To odmieta konateľ agentúry Viva Musica!, ktorá zabezpečovala otvárací koncert pre verejnosť Matej Drlička.
nr;lv