Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 27. marca (SITA) – Slovenskí europoslanci vítajú pozvanie na schôdzu Národnej rady SR v piatok, 31. marca. Pôvodne však bol termín naplánovaný na štvrtok 30. marca, čo vedenie parlamentu zmenilo, keďže vo štvrtok parlament rokuje o zrušení Mečiarových amnestií. Na rokovaní počas rozpravy k predkladaným materiálom ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), ktoré sa budú týkať pôsobenia SR v Európskej únii, budú môcť vystúpiť všetci slovenskí europoslanci. „Ide o priebeh a výsledok Predsedníctva SR v Rade Európskej únie, výročnú správu o členstve v Európskej únii, hodnotenie a aktuálne priority vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie, ako aj plnenie úloh zahraničnej a európskej politiky v roku 2016 a jej zameranie na rok 2017,“ informovala NR SR o témach rokovania. Ako agentúru SITA ďalej informoval odbor komunikácie Kancelárie NR SR, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) listom informoval všetkých trinásť slovenských europoslancov o možnosti historicky prvého vystúpenia v Národnej rade SR, čo im umožňuje nový rokovací poriadok NR SR.
„Veľmi iniciatívu vítam. Doteraz sme nemali umožnené sa zúčastňovať na rokovaniach NR SR,“ povedal europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO), ktorý plánuje na rokovaní vystúpiť. „Mali sme vystúpiť k vystúpeniu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ale ozvali sme sa, že radi by sme predniesli naše pohľady aj na témy, ktoré si vyberieme,“ povedal s tým, že 15 minút na vystúpenie využije a prinesie pohľad na svoju prácu v europarlamente a na témy, ktoré považuje za dôležité. Dodal, že priestor by mohli europoslanci v NR SR dostávať pravidelne. Či je však súčasný model, podľa ktorého môže každý z europoslancov vystúpiť 15 minút, vhodný, ukáže až samotná prax. Okrem toho je podľa neho otázne, aká bude účasť poslancov NR SR, keďže sa schôdza koná v závere týždňa.
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) víta takúto možnosť, ako informovať občanov a poslancov o doterajších výsledkoch svojej práce a pohľade na stav a smerovanie Európskej únie a Slovenskej republiky. „Novela rokovacieho poriadku nehovorí jasne, ako má vystúpenie poslancov EP v NR SR prebiehať. Vo svojom vystúpení budem hovoriť o tom, ako môžu obe zákonodarné telesá lepšie spolupracovať a chcem tiež upriamiť pozornosť domácich politikov na oblasť digitalizácie, ktorá bude mať v blízkej budúcnosti mimoriadny význam, na Slovensku je stále podceňovaná, aspoň zo strany štátu,“ uviedol pre agentúru SITA Štefanec. Zároveň verí, že sa nám podarí vytvoriť pozitívny precedens a vystúpenia europoslancov v NR SR sa budú opakovať. „Ideálne by bolo, ak by sme takúto možnosť dostávali pravidelne, napríklad raz za pol roka," zdôraznil.
Eduard Kukan (SDKÚ) pozvanie od predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) prijal. ”Témou môjho vystúpenia bude výkon mandátu europoslanca a aktuálne otázky prerokúvané v europarlamente. Každý europoslanec má na vystúpenie 15 minút a päť minút na zodpovedanie otázok, ktoré mu budú položené od poslanca povereného politickou skupinou,” priblížil. Dodal, že budem hovoriť o svojej práci v zahranično-politickom výbore, napríklad o európskej susednej politike, dianí na západnom Balkáne aj o kríze na Ukrajine. Zaoberať sa bude aj smernicou na vysielanie pracovníkov, čo je aktuálnou témou výboru pre zamestnanosť a sociálne otázky a podľa neho je politicky citlivá.
Iniciatívu predsedu parlamentu víta aj europoslanec Pál Csáky (SMK), lebo diskusie o európskych záležitostiach považuje za prospešné, ale tentokrát prísť nemôže. „Pozvánka na parlamentnú diskusiu prišla neskoro, už som potvrdil účasť na medzinárodnej konferencii na Malte, takže v danom termíne nebudem na Slovensku,“ uzavrel.