Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dnes priznal obavy z možnej nízkej volebnej účasti na nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú v máji 2019. Slovensko je v súvislosti s voľbami do EP známe najnižšou volebnou účasťou, ktorá v roku 2014 bola 13 percent. Ako povedal dnes na spojenom Zahraničnom výbore NR SR a Výbore NR SR pre európske záležitosti, zatiaľ nerobíme nič preto, aby bola o rok účasť vyššia. „Je to vizitka nás všetkých – ústavných činiteľov, aj vás poslancov,“ povedal Lajčák na otázku Martina Klusa (SaS), ktorý zároveň ocenil, že rezort diplomacie organizuje Konvent o EÚ.
„My robíme, čo môžeme, ale ministerstvo zahraničných vecí naozaj nemôže garantovať volebnú účasť,“ povedal Lajčák. Súhlasí s Klusom, že Slovensko by mohlo byť menej reštriktívne, pokiaľ ide o voľby zo zahraničia. Klus podotkol, že v Európe je pomerne bežná možnosť voliť na veľvyslanectvách. Šéf rezortu diplomacie zároveň potvrdil, že veľmi rád predostrie ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi možnosti, aké sú. „Tu sa nemôžeme deliť na koalíciu a opozíciu. Slovensko profituje z EÚ, musíme ukázať svoj charakter aj v tom, koľko ľudí príde k voľbám,“ dodal Lajčák.
Okrem toho sa Lajčák venoval aj iným témam – napríklad migrácii. Slovensko stále odmieta systém povinného prerozdeľovania. „Sme pripravení podieľať sa na riešení migrácie v EÚ, odmietame iba jeden aspekt,“ povedal Lajčák s tým, že krajiny ako Litva či Lotyšsko chceli k prijatiu pristúpiť, ale migranti do nich nechceli ísť. Takisto odmietame hlasovanie o azylovom systéme kvalifikovanou väčšinou.
Pokiaľ ide o voľby v Maďarsku, Lajčák si nepamätá, kto trikrát za sebou vyhral voľby s ústavnou väčšinou tak, ako cez víkend vyhral Viktor Orbán. Vyzval, aby sa nenálepkovalo a neoznačovali sa Maďari za hlúpych. Treba sa podľa neho zamyslieť, prečo ľudia nevidia alternatívu. Pokiaľ ide o predsedníctvo vo Visegrádskej štvorke, Lajčák ju chce predstaviť ako región, ktorý spája. Priznal však, že momentálne je vnímaná ako negatívna značka. „Pre väčšinu médií sme rovnaká banda, ktorá nepatrí do EÚ,“ priznal Lajčák s tým, že zatiaľ čo Maďarsko sa počas svojho súčasného predsedníctva sústredilo na formát V4+, kde sa stretávalo s Egyptom či Izraelom, Slovensko bude chcieť, aby V4 diskutovala s Nemeckom, Francúzskom či Beneluxom.