OBCHOD: Európsky parlament schválil dohodu CETA

15. 02. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

Správa "OBCHOD: Európsky parlament schválil dohodu CETA" rozšírená o ďalšie informácie v treťom až šiestom odseku.

BRUSEL 15. februára (SITA, AP) - Európsky parlament (EP) v stredu schválil dohodu o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou. Podporilo ju 408 zákonodarcov, proti bolo 254 a 33 poslancov sa zdržalo hlasovania. Podľa Európskej únie Komplexná hospodárska a obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou (CETA) odstráni takmer všetky clá a zväčší vzájomný obchod o 12 mld. eur ročne, čím podporí ekonomický rast a tvorbu pracovných miest na oboch stranách Atlantiku.

Brusel tvrdí, že dohoda nebude brániť národným vládam konať v prospech ochrany environmentálnych a sociálnych štandardov, ak budú presvedčené, že takéto kroky sú potrebné.

Ako ďalej informoval Európsky parlament, CETA odstraňuje clá na väčšinu obchodovaných tovarov a služieb a zabezpečuje vzájomné uznanie certifikácií širokej škály produktov. Kanada zároveň otvorí federálny a miestne trhy verejného obstarávania podnikom z Európskej únie. Verejné súťaže v únii sú kanadským firmám prístupné už v súčasnosti.

Lepší prístup na kanadský trh by mali dostať aj európski poskytovatelia služieb v rôznych oblastiach, od námornej prepravy cez telekomunikácie a inžinierske služby až po služby v oblasti životného prostredia a účtovníctva. CETA však neodstráni colné prekážky v oblasti verejných, audiovizuálnych a dopravných služieb. Liberalizácia vzájomného obchodu sa tiež nedotkne niektorých poľnohospodárskych produktov, medzi ktoré patrí hydina, mliečne výrobky a vajcia.

Dohoda CETA by mohla predbežne nadobudnúť účinnosť v prvý deň mesiaca nasledujúcom po dni, kedy sa obe strany navzájom informujú o ukončení všetkých vnútorných postupov potrebných na predbežné vykonávanie dohody. Poslanci europarlamentu očakávajú, že sa tak stane najskôr 1. apríla tohto roku. Nakoľko podľa Európskej komisie ide o takzvanú zmiešanú dohodu, ratifikovať ju musia aj členské štáty Európskej únie, teda národné a v niektorých prípadoch aj regionálne parlamenty.

Dohodu podporujú aj slovenskí europoslanci. Podľa Eudarda Kukana je pre Slovensko výhodná pre exportný charakter našej ekonomiky a pre zjednodušenie prístupu na pracovný trh. "CETA otvára našim firmám nielen nové príležitosti pre export, ale aj možnosť uchádzať sa v Kanade o verejné zákazky. Osobitne slovenské automobilky môžu očakávať ďalšie zvyšovanie dopytu," doplnil europoslanec Ivan Štefanec.