Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) – Životným priestorom Slovenska bola a ostáva Európska únia. Vláda nového premiéra Petra Pellegriniho je vládou kontinuity a týka sa to aj zahranično-politickej oblasti. Minulý rok boli na Slovensko kladené nové nároky, ako mladý a dynamický štát sme sa snažili reagovať pohotovo a zreteľne komunikovať. Uvedomujeme si, že debata o budúcnosti Únie je debata o nás samých. Vyplýva to z príhovoru predsedu vlády na 18. Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky za rok 2017. Pellegrini sa vo svojom príhovore jasne vyjadril aj k Severoatlantickej aliancii (NATO). Novou Bezpečnostnou stratégiou SR „sme potvrdili, že NATO vnímame ako základ našej bezpečnosti, ktorý nemá alternatívnu, ale dokonca zvyšuje svoj význam“. Zároveň sa poďakoval a vyjadril uznanie „mužom a ženám v uniformách za ich nasadenie a obetu“. Pellegrini sa venoval aj nadchádzajúcim predsedníctvam Slovenska vo Visegrádskej skupine, Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ale aj Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Uplnulý rok bol podľa Pellegriniho rokom, ktorý dal Slovensku aj ostrohy, do ďalšieho obdobia vstupujeme poučení z nových výziev. Globalizácia je trend, nie proces, ktorý si niekto vymyslel a riadi zo zákulisia, zdôraznil a dodal, že práve preto sa musíme ho snažiť ovplyvňovať a využívať, aby sme ostali platným členom svetového spoločenstva. Politiku by sme mali robiť na štyri svetové strany, ale zároveň by sme mali ostať verní hodnotám a ideálom EÚ. V4 vnímame ako prvú voľbu pri hľadaní spojencov. V OBSE sa chceme vrátiť k ideám kooperatívnej bezpečnosti a zastaviť špirálu odcudzenia.
Pellegrini sa v prejave venoval najmä európskym témam. Téma nelegálnej migrácie je podľa neho politicky citlivá a technicky nesmierne náročná téma. Teší ho však, že náš postoj si osvojili napokon aj iné krajiny a vyzdvihol finančné príspevky, ktoré Slovensko na riešenie migrácie a pomoc utečencom dalo. Slovensko chce naďalej pokračovať v integrácii tam, kde je to výhodné. Touto oblasťou bola podľa neho najmä obrana a pripomenul zapojenie sa Slovenska do Stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany (PESCO). Okrem toho pripomenul aj podpis Slovenska pod európskym pilierom sociálnych práv.