PRIESKUM: Rozvojová pomoc je užitočná, myslia si Slováci

30. 03. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Poskytovanie pomoci rozvojovým krajinám považujú za dôležité štyria z piatich Slovákov. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý uskutočnili v novembri až decembri minulého roku. Zapojilo sa do neho spolu 27 672 respondentov vo všetkých členských štátoch Európskej únie, z toho 1 036 Slovákov.
Za dôležitú označilo rozvojovú pomoc 79 percent opýtaných na Slovensku. "Na celoeurópskej úrovni prevažujú výrazne pozitívne postoje voči rozvojovej pomoci. Aj na Slovensku dominuje podpora rozvojovej pomoci, ale na nižšej úrovni. Kým v EÚ vníma rozvojovú spoluprácu pozitívne 89 percent respondentov, na Slovensku je to 79 percent," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Celkovo sú podľa neho vo väčšine ukazovateľov v rámci tejto problematiky postoje Slovákov pod európskym priemerom. "Klesajúcu tendenciu má aj názor Slovákov, že rozvojová pomoc by sa mala zvýšiť. Oproti priemeru EÚ Slovensko zaostáva aj v miere informovanosti o cieľoch udržateľného rozvoja, dobre informovaných je 27 percent slovenských respondentov oproti 36 percent európskych. Čo však oceňujem, je pozitívny trend v podpore rozvojovej pomoci medzi mladými ľuďmi," povedal Chrenek. Viac ako polovica (54 %) Slovákov podľa prieskumu súhlasí s tým, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách by mal byť jednou z hlavných priorít Európskej únie. Hlavnou prioritou Slovenska by mal byť podľa 30 percent opýtaných Slovákov.
Európska komisia sa zaviazala do budúcnosti zvyšovať mieru pomoci rozvojovým krajinám. Tento sľub by sme mali dodržať podľa 50 percent slovenských respondentov. Sedem percent si dokonca myslí, že by sa miera pomoci mala navýšiť nad rámec toho, čo bolo prisľúbené. Dve tretiny (66 %) Slovákov súhlasia s tým, že pomoc rozvojovým krajinám prispieva k posilneniu mieru a rovnosti vo svete. Rovnaký podiel občanov Slovenska (66 %) zastáva názor, že rozvojová pomoc predstavuje účinný spôsob boja proti nelegálnej migrácii. S týmto názorom podľa prieskumu súhlasia predovšetkým Španieli, Cyperčania, Portugalci a Malťania, naopak, nesúhlasia hlavne Maďari a Bulhari.
Za najnaliehavejšiu výzvu, ktorej rozvojové krajiny budú v budúcnosti čeliť, považujú Slováci (50 %) mier a bezpečnosť. Približne jedna tretina (33 %) ľudí na Slovensku považuje za naliehavú výzvu zdravie. Nasledujú vzdelávanie a zabezpečenie potravín a poľnohospodárstvo (obe po 31 %). Dve pätiny (38 %) Slovákov si myslia, že aj jednotlivec môže zohrať úlohu v boji proti chudobe v rozvojových krajinách (priemer celej EÚ je 52 %). Podľa prieskumu sa však až 85 percent našich občanov osobne neangažuje v pomoci rozvojovým krajinám. Ostatní sa snažia pomáhať rozvojovým krajinám najčastejšie formou finančného príspevku mimovládnej alebo charitatívnej organizácii, ktorá podporuje rozvojové krajiny. Podľa prieskumu by traja z desiatich (29 %) obyvateľov Slovenska boli ochotní platiť viac za potraviny alebo iné výrobky z rozvojových krajín, ak by tým podporili ľudí žijúcich v týchto krajinách.
Najviac pozitívnych názorov na pomoc v rozvojových krajinách prevláda spomedzi členských krajín EÚ vo Švédsku (98 %), Luxembursku (96 %), Nemecku, Španielsku a Portugalsku (po 93 %). Spomedzi všetkých členských krajín EÚ najmenšiu dôležitosť rozvojovej pomoci deklarovali obyvatelia Lotyšska (67 %).


mt;sa