ROZPOČET: Europarlament schválil svoju pozíciu k rozpočtu EÚ po roku 2020

14. 11. 2018 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Európsky parlament (EP) v stredu schválil svoju vyjednávaciu pozíciu k dlhodobému rozpočtu Európskej únie (EÚ) na obdobie po roku 2020. Jej súčasťou sú presné sumy, ktoré EP požaduje na financovanie jednotlivých položiek. V uznesení schválenom na zasadnutí v Štrasburgu zdôraznil svoju pripravenosť na nadchádzajúce rokovania o Viacročnom finančnom rámci na roky 2021 - 2027 s ministrami členských krajín. Europarlament zároveň s poľutovaním informoval, že členské štáty zatiaľ nedosiahli zásadný pokrok v snahe o dosiahnutie spoločnej pozície k rozpočtu EÚ v Rade.

Poslanci EP považujú návrh budúceho rozpočtu EÚ na návrh Európskej komisie za isté východisko. Navrhovaná výška prostriedkov však podľa nich únii neumožní plniť si politické záväzky a reagovať na dôležité výzvy budúcnosti. EP žiada zvýšenie rozpočtu pre výskumný program Horizont Európa na 120 mld. eur v cenách z roku 2018 (komisia navrhuje 83,5 mld. eur), finančné posilnenie Európskeho plánu pre strategické investície (tzv. Junckerov plán), ako aj zvýšenie rozpočtu pre dopravnú infraštruktúru a malé a stredné podniky.

Europarlament sa tiež zhodol na odmietnutí škrtov v rozpočtoch kohéznej a poľnohospodárskej politiky EÚ a udržaní ich financovania na aktuálnej úrovni (2014 - 2020). Navrhuje tiež zdvojnásobenie prostriedkov na boj proti nezamestnanosti mladých, strojnásobenie prostriedkov na program Erasmus+ a zaistenie, aby príspevok EÚ k plneniu cieľov v oblasti klímy dosiahol aspoň 25 % výdavkov budúceho rozpočtu a 30 % výdavkov najneskôr v roku 2027.

"V súvislosti s reformou príjmov únijného rozpočtu uznesenie konštatuje, že súčasný systém vlastných zdrojov je veľmi zložitý, nespravodlivý, netransparentný a pre občanov EÚ úplne nezrozumiteľný. Nový a jednoduchší systém by mal podľa poslancov výrazne znížiť priame príspevky členských štátov naviazané na hrubý národný dôchodok a zároveň zabezpečiť primerané financovanie výdavkov EÚ," uviedol EP. Zároveň schválil zrušenie všetkých rabatov a iných korekčných mechanizmov. Poslanci požadujú zavedenie nových vlastných zdrojov príjmu EÚ, ktoré by okrem iného boli založené na dani z príjmov právnických osôb (vrátane zdanenia veľkých spoločností v digitálnom sektore), príjmoch zo systému EÚ na obchodovanie s emisiami a dani z plastov.

Poslanci chcú dosiahnuť dohodu o budúcom rozpočte EÚ ešte pred voľbami do EP v budúcom roku, aby sa predišlo vážnym narušeniam pri spustení nových programov v dôsledku neskorého prijatia nového finančného rámca.