BRATISLAVA 3. septembra (SITA) - Vzťahy Európskej únie a Turecka boli jednou z dominantných tém neformálneho stretnutia ministrov zahraničia členských štátov EÚ, ktoré sa v piatok a dnes koná v Bratislave. Ako dnes na tlačovej besede povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ministri sa touto problematikou zaoberali dvakrát. V piatok o nej rokovali zástupcovia 28 členských štátov únie, dnes diskutovali aj so svojím tureckým rezortným kolegom Ömerom Çelikom. Podľa vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Frederici Mogherini vyjadrili ministri zahraničia členských štátov únie v súvislosti s neúspešným vojenským prevratom solidaritu tureckému ľudu a inštitúciám. „Ľudia sa zomkli, aby obhájili demokraciu," vyhlásila. Podľa Mogherini zástupcovia únie s tureckou stranou priateľským a konštruktívnym spôsobom prerokovali aj citlivé otázky, akou sú problematika ľudských práv, sloboda médií alebo diskusia o znovuzavedení trestu smrti v krajine. „Musíme hovoriť menej o sebe a viac hovoriť spolu," povedala. Jednou z preberaných tém bola aj kurdská otázka. „Pre Európsku úniu aj pre všetky členské štáty je veľmi jasné, že PKK (organizácia Strana kurdských pracujúcich, pozn. SITA) je teroristická organizácia a zároveň sa domnievame, že obnovenie politického procesu na riešenie kurdskej otázky by mohlo byť veľmi pozitívne," povedala Mogherini. Podľa nej turecká strana na rokovaniach potvrdila, že bude dodržiavať všetky existujúce dohody s úniou vrátane tých zameraných na korigovanie migračných tokov. Na rokovaní tiež prediskutovali otázky vízovej liberalizácie, colnej únie alebo iné ekonomické záležitosti.
Podľa Lajčáka boli ďalšími témami stretnutia napríklad mierový proces z Minska, napĺňanie Globálnej stratégie EÚ a rokovania so zástupcami kandidátskych krajín, konkrétne Albánska, Srbska, Čiernej Hory a Macedónska. Rokovania by dnes ešte mali pokračovať diskusiou so zástupcami štátov patriacich do programu Východného partnerstva EÚ. Ako zdôraznila Mogherini, slovenské predsedníctvo v Rade EÚ je v súčasnej komplikovanej medzinárodnej situácii úspechom, ktorý prispel k budovaniu spoločných pozícií.
Od piatku sa v Bratislave koná tradičné neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ – Gymnich, ktorého hostiteľom je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Rokovania ministrov vedie vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica
ta