SK PRES: Priority predsedníctva sú zamerané na štyri oblasti

10. 06. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Slovensko chce dať Európe novú energiu. Naše priority sú odrazom ambície zvýšiť odolnosť Únie voči vonkajším aj vnútorným výzvam a obnoviť dôveru občanov v európsky projekt. Vízia predsedníctva je postavená na dvoch pilieroch - pozitívnej agende a udržateľných riešeniach. Priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES) sú zamerané na štyri oblasti - hospodársky silnú Európu, modernizáciu jednotného trhu, udržateľnú migračnú a azylovú politiku a globálne angažovanú Európu. Uvádza sa to v programe nášho predsedníctva, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Dokument konštatuje, že SK PRES prichádza v čase, keď Európska únia čelí mnohým výzvam, ktoré ovplyvňujú jej celkovú odolnosť. Migračná vlna podľa materiálu preverila našu schopnosť riadiť vonkajšie hranice, udržať celistvosť schengenu a hľadať spoločné riešenia. Teroristické útoky nám pripomenuli, že v našej vzájomnej spolupráci v oblasti vnútornej bezpečnosti existujú značné rezervy. "Stále citeľné dôsledky hospodárskej a finančnej krízy spôsobujú, že naša ekonomika dosahuje len krehký rast a ovplyvňuje ju neistota v globálnom prostredí," píše sa v programe. Nadchádzajúce obdobie bude preto charakterizované pretrvávajúcou naliehavosťou týchto výziev. "Únia je v ich dôsledku vystavená značnému tlaku, ktorý vedie k nárastu extrémizmu, posilňuje nacionalistické tendencie a euroskepticizmus. Na tejto križovatke stoja pred Úniou dve cesty - môže sa ďalej prehĺbiť fragmentácia alebo sa zmobilizovať smerom k súdržnosti a dlhodobo udržateľným riešeniam," píše sa ďalej.
Podľa nášho predsedníckeho programu európske hospodárstvo potrebuje zásadný investičný impulz, ktorý ho nasmeruje k udržateľnému rastu a novým pracovným príležitostiam. Pokrok v budovaní kapitálových trhov a dokončení Hospodárskej a menovej únie prispeje k zvýšeniu hospodárskej výkonnosti a stability Európy. "Napriek úspechu jednotného trhu naďalej existujú prekážky a nedostatky, ktoré obmedzujú jeho plné fungovanie. Odpoveďou Európy na technologický rozvoj a nové príležitosti musí byť modernizácia jednotného trhu," konštatuje sa ďalej. Energetická únia má podľa programu SK PRES potenciál prispieť k bezpečným dodávkam čistej energie za dostupné ceny pre priemysel a domácnosti. Jednotný digitálny trh, vrátane elektronického obchodu, je jedinečnou príležitosťou ako dosiahnuť konkrétny prínos pre občanov a podniky. Presadzovaním takýchto projektov Únia vytvára predpoklady pre odstránenie bariér medzi členskými štátmi.
Program sa venuje aj ochrane vonkajších hraníc a efektívnej spolupráci s tretími krajinami. To sú dôležité piliere snahy o účinné riadenie migrácie. Využívanie moderných technológií na vonkajších hraniciach a užšia spolupráca členských štátov v oblasti vnútornej bezpečnosti prispejú k tomu, aby sa Únia stala odolnejšou voči bezpečnostným hrozbám, ktorým v súčasnosti čelí. "Únia nemôže byť bezpečná bez stability, prosperity a demokracie vo svojom susedstve. V tomto smere je potrebné využiť potenciál politiky rozširovania, ktorá sa ukázala ako účinný nástroj stabilizácie a transformácie v Európe. Súčasťou aktívneho angažovania sa na globálnej scéne musia byť pevné obchodné väzby s kľúčovými svetovými ekonomikami," konštatuje program v časti Vízia pre Európu.
Program slovenského predsedníctva vyjadruje odhodlanie byť čestným a férovým sprostredkovateľom pri napĺňaní strategických priorít Európskej únie. Program pripomína, že poslanie predsedníctva spočíva v dosahovaní takých riešení, ktoré budú prijateľné pre všetky členské štáty a zároveň prospešné pre Úniu ako celok. "Slovensko túto úlohu vníma ako jedinečnú príležitosť prispieť k chodu Únie viac než kedykoľvek predtým, a to s pocitom zodpovednosti za jej smerovanie," uvádza sa v programe.
Prioritné témy, ktoré budú v popredí predsedníctva, sú preto motivované tromi vzájomne prepojenými princípmi - dosahovanie konkrétnych výsledkov, prekonávanie fragmentácie a zameranie na občana.
Program slovenského predsedníctva ale bude ešte doplnený o text po výsledkoch referenda vo Veľkej Británii o zotrvaní v Európskej únii. To sa koná 23. júna, Slovensko preberie predsedníctvo 1. júla. Program by vláda mala schváliť tesne pred začiatkom SK PRES, 30. júna.


bl