BRATISLAVA 1. septembra (SITA) - V piatok a v sobotu sa v Bratislave uskutoční tradičné neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ – Gymnich, ktorého hostiteľom bude minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Rokovania ministrov bude viesť vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová. Témami diskusie ministrov budú aktuálne otázky globálnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, pričom kľúčovou témou budú vzťahy s Tureckom, ale ministri budú diskutovať aj na tému Minských dohôd a Európskej globálnej stratégie.
Debata o Turecku sa začne v piatok pracovným obedom. Šéfovia európskych diplomacií sa budú venovať hodnoteniu posledného vývoja v Ankare po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat z 15. júla a ďalšiemu rozvoju vzťahov EÚ s touto krajinou. Nasledovať bude diskusia o Minskom mierovom procese a jeho perspektívach a hodnotenie napĺňania nedávno prijatej globálnej stratégie EÚ v jednotlivých oblastiach.
V sobotu ráno sa ministri zahraničných vecí zídu na pracovných raňajkách za účasti tureckého ministra pre európske záležitosti Ömera Çelika. Bude to ich prvá príležitosť spolu priamo komunikovať od pokusu o puč. Cieľom stretnutia pritom bude obnoviť naštrbenú dôveru medzi EÚ a Tureckom. Stretnutie bude následne pokračovať rokovaním s ostatnými kandidátskymi krajinami – s Čiernou Horou, Srbskom, Macedónskom a Albánskom. V tomto formáte budú partneri hovoriť o tom, ako môžu lepšie spolupracovať v takých oblastiach ako sú prevencia terorizmu, extrémizmu a nárastu radikalizmu.
Po skončení Gymnichu sa na pozvanie ministra Lajčáka uskutoční neformálny obed európskych ministrov zahraničných vecí s partnermi zo šiestich krajín Východného partnerstva - Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Cieľom je spoločne diskutovať o budúcnosti projektu Východného partnerstva, predstavách o ďalšom rozvoji vzťahov medzi EÚ a danými krajinami, ale aj o pohľade partnerov a EÚ na ďalší vývoj jeho multilaterálnej platformy.
ta