BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Jedným z problémov nových členských štátov EÚ je odchod talentovaných výskumníkov do iných krajín. Takýto únik mozgov zabraňuje šíreniu excelentnosti výskumu a inovácií v Európskej únii. Vo svojom príhovore na medzinárodnej konferencii Reindustrializácia Európskej únie (REinEU2016) v bratislavskej Inchebe to dnes povedal minister školstva Peter Plavčan. Slovenské predsedníctvo sa v tejto súvislosti podľa Plavčana chce sústrediť na podporu zvýšenia účasti nových členských štátov EÚ v rámcovom programe Horizont 2020. Vyjadril zároveň presvedčenie, že v tejto snahe budú pokračovať aj ďalšie predsednícke krajiny - Malta a Estónsko. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva školstva.
Štátny tajomník rezortu hospodárstva Rastislav Chovanec sa prihlásil k zodpovednosti vlády za nastavenie rámcov priemyselnej transformácie. "Vláda zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji spolupráce a podpore včasného prijatia a zavedenia inovatívnych produktov a služieb. Sme zodpovední za správne nastavenie podmienok umožňujúcich digitálnu transformáciu priemyslu," povedal Chovanec.
Generálny riaditeľ direktoriátu Európskej komisie pre Výskum a inovácie Robert-Jan Smits vyzdvihol príležitosť, ktorú predstavuje “Bratislavská agenda”. Ide o strategický dokument spoločnej iniciatívy holandského a slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorý sa týka výskumu a inovácií. Na záver konferencie, ktorá potrvá do 28. októbra, odovzdajú dokument predstaviteľom Malty ako podklad pre tvorbu politík ďalšieho predsedníctva v Rade EÚ.
REinEU 2016 je podujatie v oblasti nanotechnológií, biotechnológie, pokročilých materiálov a výrobných technológií. Cieľom je zdôrazniť a prediskutovať úlohu vedy, výskumu a inovácií nielen v udržateľnom rozvoji európskej ekonomiky, ale predovšetkým v procese reindustrializácie Európy. Trojdňové podujatie sa zameriava na vplyv výskumu a inovácií na podporu a rast výroby v tradičnejších výrobných odvetviach.
mt;to