Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 27. apríla (SITA) - Európska komisia v stredu prijala návrh Európskeho piliera sociálnych práv. Pilier pozostáva z 20 kľúčových zásad a práv na podporu spravodlivých a dobre fungujúcich trhov práce a systémov sociálneho zabezpečenia, ktoré sú rozdelené do troch kategórií. Ide o rovnaké príležitosti a prístup na trh práce, spravodlivé pracovné podmienky a sociálnu ochranu a inklúziu. Primárne je pilier určený pre štáty eurozóny, keďže je súčasťou snahy o posilnenie hospodárskej a menovej únie, ale pripojiť sa môžu aj ostatne členské štáty. V tlačovej správe o tom informovalo Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku.
Európske inštitúcie pomôžu vytvoriť rámec a vytýčia cestu vykonávania piliera, pričom sa plne zohľadnia právomoci členských štátov a tradičné formy sociálneho dialógu. Viaceré zásady a práva zahrnuté do piliera si vyžiadajú ďalšie legislatívne iniciatívy, aby sa zaručila ich účinnosť. "V prípade potreby budú právne predpisy EÚ aktualizované, doplnené a lepšie presadzované," uvádza sa v tlačovej správe.
Predstavenie Európskeho piliera sociálnych práv sprevádza aj prijatie viacerých konkrétnych legislatívnych i nelegislatívnych iniciatív. V legislatívnom návrhu, týkajúcom sa rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom rodičov a opatrovateľov, informovanosti pracovníkov, prístupu k sociálnej ochrane a pracovného času sa stanovujú nové alebo vyššie minimálne štandardy, vzťahujúce sa na rodičovskú, otcovskú a opatrovateľskú dovolenku. Ich súčasťou je napríklad právo pre otcov vziať si minimálne 10 pracovných dní voľna v čase narodenia dieťaťa, ako aj návrh, aby sa existujúce právo na štyri mesiace rodičovskej dovolenky mohlo využiť až do dvanásteho roku veku dieťaťa.
Rodičovská dovolenka by sa mala stať individuálnym právom matiek a otcov bez možnosti previesť túto štvormesačnú dovolenku na druhého rodiča a prvý raz sa zavádza tzv. opatrovateľská dovolenka v trvaní päť dní do roka, ktorá umožňuje starostlivosť o priameho rodinného príslušníka v prípade choroby. Súčasťou návrhu je tiež možnosť pre rodičov detí vo veku do 12 rokov a opatrovateľov požiadať o pružné formy organizácie práce, ako sú napríklad skrátený alebo pružný pracovný čas. Tieto opatrenia sú zamerané predovšetkým na zvýšenie možností mužov podieľať sa na rodičovských a opatrovateľských povinnostiach a zároveň na zvýšenie zamestnanosti žien.
Okrem legislatívneho návrhu EK začala aj dve konzultácie so sociálnymi partnermi. Prvá konzultácia sa týka pravidiel pracovných zmlúv a revízie Smernice o písomnom vyhlásení, ktorá dáva zamestnancom začínajúcim na novom pracovnom mieste právo byť písomne informovaný o hlavných aspektoch ich pracovnoprávneho vzťahu. Komisia chce otvoriť diskusiu o minimálnych zárukách, ktoré si zaslúži každý pracovník, vrátane pracovníkov v neštandardnom pracovnom pomere, či samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). EK má v úmysle predstaviť revíziu uvedenej smernice do konca tohto roka.
Druhá konzultácia so sociálnymi partnermi sa týka prístupu k sociálnej ochrane, keďže práva a povinnosti v tejto oblasti boli doteraz vypracované najmä pre pracovníkov zamestnaných na bežné zmluvy, a teda nepostačujú v prípade SZČO a ľudí v neštandardnom pracovnom pomere. EK tak chce odstrániť vzniknuté medzery a preskúmať spôsoby, ktorými chce zaručiť, aby mal každý pracujúci prístup k sociálnemu zabezpečeniu a k službám zamestnanosti v závislosti od výšky svojich príspevkov do systému.