BRATISLAVA 9. júla (SITA) – Prepojiť Európu prostredníctvom investícií a zvýšenie zodpovednosti a informovanosti v snahe reagovať na potreby občanov sú súčasťou Bratislavského vyhlásenia, ktoré prijali účastníci 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave. Na dnešnej záverečnej tlačovej konferencii ho predstavil predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula. Regionálne a miestne orgány sa v ňom politicky zaviazali, že budú presadzovať riešenia s cieľom zabezpečiť väčšiu účinnosť investícií.
Vo vyhlásení sa uvádza, že Európsky výbor regiónov podporuje víziu budúcnosti Európy založenú na posilnení investícií na podporu udržateľného rastu a tvorby pracovných miest v mestách a regiónoch. Ako v ňom ďalej dodávajú, zvyšovanie investičnej kapacity regionálnych a miestnych orgánov musí byť skoordinované s hospodárskym cyklom Európskej únie (EÚ) a jednotlivých štátov. Verejné rozpočty na podporu investícií musia podľa vyhlásenia konať v súčinnosti s inými finančnými zdrojmi na regionálnej, miestnej, národnej a európskej úrovni. „Je naliehavo nevyhnutné zabezpečiť lepší prístup k investičnej politike EÚ, určiť a odstrániť prekážky verejných a súkromných investícií a znížiť byrokratickú záťaž," píše sa ho vyhlásení.
Ako na záver podujatia povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo, summit naplnil viac, ako sa očakávalo. Podľa neho je dôležité, aby regióny prekonali všetky otrasy v Európskej únii. Frešo ďalej pripomenul aj to, že pre BSK je zrejmé, že musí doniesť konkrétne príklady a so starostami a primátormi vybrať také projekty, ktoré by mohli trvať roky. Posolstvom summitu sú podľa Freša menej byrokracie a viac spolupráce medzi ľuďmi. Summit bol úspešný aj podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, za dôležité považuje priamy vstup k fondom. Ako ďalej spomenul, mestá a obce musia dostať viac kompetencií a myslieť viac podnikateľsky.
Bratislavské vyhlásenie predloží predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula predsedom Európskej rady, Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, ako aj slovenskému predsedníctvu Rady EÚ.
7. Európsky summit regiónov a miest bol od piatka 8. júla do dnešného popoludnia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Hlavnými témami summitu boli budúcnosť kohéznej politiky, doprava, systém čerpania fondov, inovácie, digitálna agenda i audity. Organizátormi boli Európsky výbor regiónov v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a Bratislavským samosprávnym krajom. Summit bol súčasťou predsedníctva SR v Rade Európskej únie, ktoré sa začalo minulý týždeň, a boli na ňom starostovia, primátori a zástupcovia regiónov. Logom summitu je bratislavské UFO nad Dunajom. Pri tvorbe inšpiroval jeho autora, študenta Jakuba Mikulu, Most SNP v Bratislave, a to ako symbol spájania brehov rieky, ľudí a krajiny.
ta;ts