BRATISLAVA 15. septembra (SITA) - Bratislavský summit je pre Slovensko výnimočnou udalosťou, ide o vrchol nášho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ), uviedol pre agentúru SITA zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš. Európske špičky sa stretnú v našom hlavnom meste v čase otáznikov a kríz, preto je oň taký veľký záujem zo strany politikov i medzinárodnej verejnosti, vysvetlil. Ako ďalej podčiarkol, pôjde o neformálne stretnutie lídrov, ktorí si majú v otvorenej atmosfére urobiť diagnózu stavu únie a nastaviť proces pre pokračovania dialógu, vedúceho k posilňovaniu EÚ, ktorá zaživa viaceré krízy a ohrozenia.
Program piatkového summitu bol dlho nejasný a jeho kontúry sa objasňujú len v tieto dni. Stredajšie dôležité vystúpenie predsedu Európskej komisie Jean Clauda Junckera v Európskom parlamente načrtlo pre summit viaceré tematické okruhy v oblasti politickej, bezpečnostnej, ekonomickej a sociálnej. Otázka lepšej komunikácie európskych tém je pre úspech európskeho projektu kľúčová. Demeš by ocenil, keby politici v Bratislave jasne priznali, že vo sfére verejnej komunikácie majú rezervy a budú jej, v spolupráci s nepolitickými aktérmi, venovať viac pozornosti. Podľa Demeša politici sa budú snažiť verejnosti vyslať pozitívne signály.
O mieste konania neformálneho stretnutia v Bratislave, a nie v Bruseli, presvedčil európskych lídrov premiér Robert Fico a predstavitelia našej diplomacie. Z vyhlásení a komunikácie Róberta Fica cítiť podľa analytika, že summitu venuje veľkú pozornosť a že sa naň dokonca teší. Nepochybujem, že po formálno-technickej stránke bude summit pod jeho hostiteľskou taktovkou dobre pripravený. Demešovi ale chýba, že do programu neformálneho summitu sa nedostalo žiadne stretnutie s verejnosťou, občanmi, na ktorých sa premiér odvoláva. Slovensko je pritom krajina s najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách, za ostatný rok výrazne poklesla popularita EÚ medzi občanmi a narástla podpora kritikov EÚ. Podľa Demeša sa pokojne niektorí z lídrov mohol stretnúť a diskutovať so študentmi, predstaviteľmi akademickej, expertnej, kultúrnej komunity či samospráv.
Analytik verí, že bratislavský summit sa zaradí do série významných podujatí, akými bol summit Bush-Putin na Bratislavskom hrade v roku 2005 alebo stredoeurópsky summit 12 hláv štátov v Levoči v roku 2008. Až výsledky summitu ale ukážu, či a do akej miery bude míľnikom v hľadaní odpovedí na výzvy doby v našej spoločne Európe, dodal.
ta;sy