SUMMIT: Podporou inovácií by mohla Európa rásť, tvrdí Markkula

08. 07. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 8. júla (SITA) - Podporovať výskum, inovácie a osobitne podniky, ktoré zakladajú mladí ľudia, je jeden zo spôsobov, akým by mohla Európa udržateľne rásť. Na dnešnej tlačovej konferencii počas 7. Európskeho summitu regiónov a miest to povedal predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula. „Je to investícia nového typu, kde neinvestujeme len do infraštruktúry, ale chceme vyvíjať aktivity, ktoré pomôžu ľuďom,“ doplnil. V Bratislave sa dnes začal 7. Európsky summit regiónov a miest. Trvať bude do soboty 9. júla a všetky rokovania sa uskutočnia v Slovenskom národnom divadle.
Ako ďalej Markkula pripomenul, hlavnými témami tohto summitu sú prepájanie a investovanie. „Ide nám o to, aby sme investovali na dvoch úrovniach. Čokoľvek, do čoho investujeme, sa stáva súkromným aj verejným majetkom a mali by do toho plynúť verejné financie aj súkromné investície,“ hovorí. „Chceme na maximum využiť strategický investičný balík Európskej únie a chceme ho investovať tam, kde sú tie projekty najbližšie k občanom, teda v mestách a regiónoch,“ uzavrel.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo dnes poznamenal, že summit je unikátny tým, že prináša veľa akcií pre verejnosť. „V spolupráci s mestom prelamujeme tabu, že európska politika sa robí mimo ľudí,“ spomenul. Ako ďalej dodal, niektoré témy summitu súvisia nielen so Slovenskom, ale aj s Európou. Podľa neho sem patrí dofinancovanie dopravnej infraštruktúry. Ďalšia téma, ktorá podľa predsedu BSK primátorov a starostov zaujímala, bolo zjednodušenie eurofondov. Pripomenul tiež, že pre našu krajinu je dôležité to, aby sa sem dostali najmodernejšie technológie. V tejto súvislosti spomenul, že záujmom Slovenska je aj to, aby spoločnosť Hyperloop sídlila na Slovensku. Projekt prepojenia Bratislavy a Viedne technológiou hyperloop, by bol prvým takýmto projektom v Európe. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Ak by sme ho tu podľa Freša mali, mohli by sme sa postupne dostať na úroveň vyspelých štátov. Ako doplnil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, summit je príležitosťou na to, aby starostovia a primátori hovorili o problémoch, ktoré majú spoločné. Podľa neho je to výstavba bytov i zjednodušovanie investičných procesov.
Hlavnými témami summitu sú budúcnosť kohéznej politiky, doprava, systém čerpania fondov, tiež inovácie a digitálna agenda i audity. Organizátormi sú Európsky výbor regiónov v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a Bratislavským samosprávnym krajom. Summit je súčasťou predsedníctva SR v Rade Európskej únie, ktoré sa začalo minulý týždeň, a sú na ňom starostovia, primátori a zástupcovia regiónov. Logom summitu je bratislavské UFO nad Dunajom. Pri tvorbe inšpiroval jeho autora, študenta Jakuba Mikulu, Most SNP v Bratislave, a to ako symbol spájania brehov rieky, ľudí a krajiny.


nr;ts