VEDA: EÚ odbúrava byrokraciu pri získaní peňazí na vedu a inovácie

17. 02. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 21.januára (SITA) – Malé či stredné podniky alebo výskumní pracovníci by sa mohli dostať jednoduchšie k peniazom Európskej únie na výskum a inovácie. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla komisárka EÚ pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinn, nový program pre čerpanie peňazí z EÚ Horizont 2020 im prináša výrazné zjednodušenia. „V minulosti títo záujemcovia mali veľké problémy napríklad s vysokou mierou administratívy, pre nich to bola naozaj veľká byrokratická záťaž,“ uviedla komisárka.
Program podľa Geoghegan-Quinnovej ponúka výrazné zjednodušenie napríklad pri predkladaní požiadaviek. Obdobie od prípravy a predloženia projektu až po jeho schválenie sa skrátilo o štyri mesiace a malo by po novom trvať dohromady osem mesiacov. „Aj úhrada nákladov bude jednoduchšia, budú sa uznávať jednorazovo,“ doplnila komisárka. Geoghegan-Quinnová zároveň upozornila, že doteraz na výskumné projekty nebolo možné čerpať štrukturálne fondy. „Prišli sme k rozhodnutiu, že v danom období budeme kombinovať štrukturálne fondy a finančné prostriedky v rámci programu Horizont 2020,“ uviedla. Na financovanie jedného projektu teda bude možné využiť oba programy, ale budú sa z nich financovať iné časti projektu.
Program Horizont 2020 je hlavným nástrojom na podporu výskumu, vývoja a inovácií Európskej komisie na roky 2014 až 2020. Ide o najväčší európsky program pre výskum a inovácie a o jeden z najväčších na svete s rozpočtom takmer 80 miliárd eur. V programe, ktorý Horizontu predchádzal, sa Slovensko vyznačovalo nízkou aktivitou. Z končiaceho sa siedmeho rámcového programu dostalo 450 účastníkov zo Slovenska takmer 70 mil. eur. Počet slovenských návrhov projektov dosiahol v starom rámcovom programe číslo 2 555, teda 0,51 percenta všetkých návrhov projektov. Z nich bolo úspešných 18,1 percenta. Priemer úspešnosti v EÚ je 20,9 percenta. „Analýza k siedmemu rámcovému programu, ale aj k predchádzajúcim programom svedčí o tom, že sme neboli úspešní ako sme mohli byť, hoci na Slovensku je dostatočná kapacita špičkových vedecko-výskumných pracovníkov,“ vyhlásil dnes minister školstva Dušan Čaplovič. Podľa neho v minulosti nebol dobre zvolený prístup na zapájanie sa do programu čerpania peňazí z EÚ na vedu a inovácie. „Všetko je k dispozícii v novej stratégii. Jej cieľom je výraznejšie prepojiť výskum, vývoj a inovácie, aby sa viac prepojili priemyselná oblasť s vedecko-výskumnou. V stratégii je zadaných šesť priorít, nie ako v minulosti sme mali 25 priorít a nemohli sme poriadne a kvalitne obsiahnuť ani jednu z nich,“ hovorí minister. Podľa neho je prínosom, že v novom projekte ide o prepojenie vedecko-výskumnej sféry, súkromného sektora, priemyselnej oblasti a zamestnávateľských zväzov.


pu