VLÁDA:Konferencie počas nášho predsedníctva v Rade EÚ budú v Redute

01. 04. 2015 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Slovensko chce počas predsedníctva v Rade Európskej únie využívať priestory, ktoré sú v správe štátu. Ako sa uvádza v Správe o stave pripravenosti Slovenskej republiky na výkon predsedníctva SR v Rade Európskej únie za rok 2014, ktorú dnes schválila vláda, budova Slovenskej filharmónie (Reduta) v Bratislave má slúžiť ako hlavný konferenčný priestor pre podujatia na vysokej úrovni a ako tlačové centrum pre domáce aj zahraničné médiá. Ako vyplýva zo správy, budovu však bude treba prispôsobiť, aby mohla slúžiť ako dočasné konferenčné centrum. Ministerstvo zahraničných vecí preto dalo pripraviť architektonicko-technickú štúdiu a projektovú dokumentáciu adaptácie interiéru Slovenskej filharmónie a štúdiu technického zabezpečenia a vybavenia konferenčných priestorov.
Spoločensko-kultúrna časť ministerských zasadnutí sa pripravuje v reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu. Väčšina predsedníckych podujatí na pracovnej a expertnej úrovni a podujatí na parlamentnej úrovni sa bude konať v Bratislave v konferenčných priestoroch historickej budovy národnej rady na Župnom námestí, v hoteli Bôrik a v Kongresovej sále rezortu diplomacie. Preto ministerstvo zahraničných vecí v roku 2014 začalo rokovať s Kanceláriou NR SR, Úradom vlády SR a ministerstvom kultúry o výpožičke priestorov.
V rámci príprav predsedníctva stále zastúpenie Slovenska v Bruseli zamestnalo 14 diplomatov, 78 nových zamestnancov prijali úradné orgány štátnej správy. Zamestnanci pracujú na príprave obsahových priorít v jednotlivých agendách EÚ, riešia logistiku v súvislosti s prípravou podujatí a poskytujú podporu diplomatov na stálom zastúpení v Bruseli.
V júni 2014 sa začala prvá fáza vzdelávania štátnych zamestnancov jazykovými prípravami. Zamestnanci sa zúčastňujú na skupinových aj individuálnych kurzoch angličtiny a francúzštiny cez Národný program vzdelávania zamestnancov štátnej správy pre potreby predsedníctva SR v Rade EÚ, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu. Počet štátnych zamestnancov, ktorí absolvujú jazykové kurzy je 550. Približne 1 000 štátnych zamestnancov sa vzdeláva v inštitucionálno-procedurálnej oblasti a zamestnanci sa takisto zúčastňujú na tréningoch komunikačných, prezentačných a negociačných zručností a schopnosti viesť rokovanie. Na komunikačných tréningoch by sa malo zúčastniť približne 300 zamestnancov.
Slovensko chce na prípravách predsedníctva tiež spolupracovať so súkromným sektorom formou sponzoringu. Ako sa uvádza v správe, ide o bežnú prax predsedníckych krajín. Ministerstvo zahraničných vecí určilo niekoľko oblastí, pri ktorých možno využiť sponzoring. Ide napríklad o zabezpečenie limuzín, pohonných hmôt, národných potravín a nápojov, ale napríklad aj o zabezpečenie telekomunikačných, zdravotníckych, poisťovacích a špedičných služieb a darčekových predmetov.
Rozpočet na predsedníctvo v Rade Európskej únie v roku 2014 bol tri milióny eur, minulo sa 1,845 milióna. Na tento rok vláda schválila rozpočet vo výške 15,6 milióna eur.


bl;lv