VOĽBY: Eurokomisári, kandidujúci do EP, si musia zobrať dovolenku

18. 04. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) – Komisári Európskej komisie, ktorí kandidujú v májových eurovoľbách, si musia zobrať volebnú dovolenku. Týka sa to aj slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý je lídrom kandidátky Smeru-SD. Ako povedal Šefčovič v rozhovore pre agentúru SITA, súčasťou kódexu správania sa, ktorý pri nástupe do funkcie komisári podpisujú, je aj to, že každý komisár, ktorý sa bude uchádzať o post europoslanca v európskom parlamente, si musí zobrať volebnú dovolenku, ktorá sa začína dňom, kedy sa končí mandát EP. „Je to vtedy, keď skončí posledné plenárne zasadnutie EP, čo v našom prípade je 18. apríla,“ povedal. Táto volebná dovolenka je podľa neho neplatené voľno s nemožnosťou využívať služby, zariadenia a personál Európskej komisie počas celého toho obdobia, až do volieb, čo je 24. mája.
Okrem Šefčoviča kandiduje do Európskeho parlamentu ďalších šesť komisárov. „Častokrát býva európskym komisárom kladená otázka demokratickej legitimity. A to aj v národných parlamentoch, aj od občanov, aj od študentov. Do budúcna sa to stane väčším štandardom, že aj do Európskej komisie povedie cesta cez voľby do Európskeho parlamentu,“ povedal Šefčovič s tým, že jedným z dôvodov, prečo kandidujú aj komisári, je aj nízka volebná účasť v týchto voľbách. „Povedalo sa preto, aby sa aj eurokomisári zapojili do tohto procesu,“ konštatoval slovenský eurokomisár.
Hlavnou motiváciou Šefčoviča, aby kandidoval v eurovoľbách, je snaha poprosiť o dôveru od slovenských občanov, aby sa s demokratickou podporou mohol vrátiť do komisie. „Viacero nových komisárov prejde cez voľby. Ideme ukázať novú politickú kultúru, ideme ukázať, že aj komisár sa bude uchádzať o dôveru občanov SR, že je pripravený sa s nimi stretávať, je pripravený s nimi komunikovať, je pripravený tu stráviť celú volebnú kampaň. V závislosti od výsledku volieb by som mohol byť opäť nominovaný na ďalšie obdobie do Európskej komisie s tým, že aj v EK očakávajú, že po voľbách by som sa vrátil na doslúženie tohto obdobia,“ povedal Šefčovič. EÚ sa podľa neho vyvíjala postupne a tlak na jej demokratizáciu prišiel v období posledných 2-3 rokov, lebo doposiaľ boli členovia EK nominantmi vlády. Vláda rozhodovala, kto bude kandidát na člena EK. „Dnes sa očakáva väčšia demokratická legitimita aj v prípade komisárov. To znamená absolvovanie volieb, získanie podpory od občanov,“ dodal.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.


zd;rp