BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Skoro polovica vlaňajšej práce slovenského parlamentu sa týkala zákonov, ktoré súviseli s právom Európskej únie. "Všetko, čo dnes na národnej úrovni preklápame do národnej legislatívy cez Národnú radu SR alebo ministerské vyhlášky, najprv prešlo rukami poslancov Európskeho parlamentu," hovorí o význame europarlamentu šéfredaktorka portálu EurActiv.sk Zuzana Gabrižová. Ako uviedla pre agentúru SITA, podľa údajov za rok 2013 bolo zo 137 schválených zákonov v slovenskom parlamente 35 výslovným prebratím právne záväzného aktu EÚ, čo je 25,5 percenta. "Zákonov súvisiacich s právom EÚ, teda v ktorých sa priamo zohľadňovalo a odkazovalo na právo EÚ, bolo 61, čo predstavuje 44,5 percenta," skonštatovala Gabrižová.
Slovenskí občania majú viaceré možnosti, ako ovplyvňovať dianie v Európskom parlamente, podľa Gabrižovej najlepšie voľbami. "Neexistuje lepší spôsob. A potom priamym kontaktom s europoslancom," hovorí. Ďalšou možnosťou je smerovať na europarlament petíciu. "Ak ju špeciálny výbor Európskeho parlamentu pre petície uzná za prípustnú a relevantnú, bude sa ňou oficiálne zaoberať. Môže to vyústiť až do zmeny legislatívy," vysvetľuje Gabrižová. Petícia musí súvisieť s politikami a aktmi EÚ. Okrem toho, Slováci môžu svojich zástupcov v europarlamente kontaktovať aj priamo, keďže kontakty na nich sú voľne dostupné. "Spravidla ich poštu vybavujú poslaneckí asistenti, ktorí by mali byť pripravení reagovať na všetky relevantné podnety od voličov," dodáva Gabrižová. Väčšina europoslancov má poslaneckú kanceláriu aj na Slovensku, kde si možno dohodnúť stretnutie v týždni, ktorý majú poslanci vyhradený na svojich voličov v domovskom štáte.
Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. V jednotlivých štátoch EÚ sa voľby uskutočnia od 22. do 25. mája. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že Slovensko v europarlamente zastupuje 13 poslancov. Podľa Lisabonskej zmluvy celkový počet poslancov Európskeho parlamentu v roku 2014 je 751. Doterajšie eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, a v roku 2004 to bolo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. Viac o voľbách do Európskeho parlamentu možno nájsť aj na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 - http://www.elections2014.eu/sk.
pu;pr