BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Každý občan EÚ má podľa európskych biskupov právo a povinnosť odovzdať svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu. Ako sa píše vo vyhlásení Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), ktoré za Slovensko podpísal predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, milióny mladých občanov budú v týchto voľbách voliť po prvýkrát, niektorí z nich ešte chodia do škôl, iní sú už na pracovnom trhu, ale mnohí sú bez práce. „Nabádame mladých ľudí, aby vyjadrili svoj názor zapojením sa do politických debát a predovšetkým odovzdaním svojho hlasu vo voľbách,“ napísali európski biskupi. Podľa nich je dôležité, aby sa občania EÚ zúčastnili na demokratickom procese tým, že odovzdajú svoj hlas v deň volieb. Pripomínajú, že čím vyššia bude volebná účasť, tým silnejšia bude aj legitimita nového zákonodarstva.
Biskupi sú presvedčení, že európsky projekt je inšpirovaný ušľachtilou víziou ľudstva. „Jednotliví občania, komunity aj štáty musia dať svoje osobné záujmy bokom a uprednostniť spoločné dobro,“ napísali biskupi. Podľa nich kultúra umiernenosti musí formovať sociálno-trhovú ekonomiku a politiku životného prostredia. „Musíme sa naučiť žiť s menej, ale zároveň sa usilovať, aby tí, ktorí sa nachádzajú v skutočnej chudobe, dostali spravodlivejší podiel,“ zdôraznili.
Podľa biskupov je dôležité, aby opatrenia, ktoré majú tendencie budovať jednotnosť v rámci EÚ, nepodkopávali princíp subsidiarity, základný pilier jedinečnej rodiny štátov, ktoré tvoria EÚ, a tiež nezničili dávne tradície, ktoré stáročia pretrvávajú vo viacerých členských štátoch. Ďalším pilierom EÚ, ako aj základným princípom sociálnej náuky katolíckej cirkvi, je podľa biskupov solidarita. „Tento princíp by mal ovplyvňovať politiku na všetkých úrovniach EÚ, medzi národmi, regiónmi ako i jednotlivcami. Nová realita musí byť postavená na princípe solidarity v jej jadre,“ napísali biskupi. Podľa nich ekonomická kríza, ktorá bola spustená zrútením bankového systému v roku 2008, ako i vypäté vzťahy medzi členskými štátmi, otriasli základným princípom solidarity v celej únii, spôsobili rast chudoby pre mnohých občanov a taktiež zahmlili vyhliadky na budúcnosť pre veľký počet mladých. „My, katolícki biskupi, si želáme, aby sa európsky projekt nedostal do ohrozenia a ani sa ním neopovrhlo v súčasnej ťažkej dobe. Je nevyhnutné, aby každý z nás - politici, kandidáti na úrad, ako i všetci zainteresovaní - konštruktívne prispeli k formovaniu budúcnosti Európy. Stratili by sme príliš veľa, ak by sa európsky projekt vykoľajil. Preto je dôležité, aby každý z občanov EÚ pristúpil k volebným urnám,“ zdôraznili európski katolícki biskupi.
mt;rp