VOĽBY: Malé krajiny majú pri počte poslancov v EP výhodu

20. 04. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Malé krajiny Európskej únie sú pri počte svojich poslancov v Európskom parlamente zvýhodnené. Počet europoslancov sa odvíja od ľudnatosti konkrétnej krajiny, zároveň ale majú malé krajiny výhodu, hovorí Zuzana Gabrižová z portálu EurActiv.sk. "Platí totiž princíp tzv. degresívnej proporcionality. Znamená, že jeden nemecký europoslanec pri prepočte zastupuje omnoho viac občanov ako jeden europoslanec z Malty. Ak by sa zohľadňoval len počet obyvateľov, Nemecko by muselo mať europoslancov omnoho viac," uviedla Gabrižová. Počet poslancov Európskeho parlamentu na jednu krajinu je zospodu ohraničený počtom šesť (Malta, Luxembursko) a navrchu počtom 96 (Nemecko). Slovensko má podľa tohto prepočtu 13 kresiel. Dokopy je v Európskom parlamente 751 poslancov.
Poslanci Európskeho parlamentu medzi sebou spolupracujú na viacerých úrovniach. Jednou z nich sú politické skupiny, ako sú napríklad európski ľudovci, socialisti a iní. Spolu je v Európskom parlamente 13 frakcií. Poslanci spolu komunikujú aj na báze národných delegácií, dodáva Gabrižová. "Medzi slovenskými europoslancami tento aspekt funguje viac ako pri europoslancoch zo starších a väčších členských krajín," hovorí. V europarlamente vznikajú aj ad hoc spolupráce na báze podobných záujmov europoslancov naprieč politickým spektrom a štátnou príslušnosťou. "Fungujú tam medziskupiny, kde sa neformálne združujú poslanci s podobných profesionálnym či osobným zázemím a záujmami," uvádza Gabrižová. Nejde však o oficiálne orgány Európskeho parlamentu.
Európsky parlament je podľa Gabrižovej jednou z troch kľúčových rozhodovacích inštitúcií Európskej únie. Spolu s členskými štátmi zastúpenými v Rade EÚ rozhoduje o legislatíve, ktorú predkladá spravidla Európska komisia. "Jeho význam oproti ostaným spočíva v tom, že je ako jediný priamo volený občanmi. Ako taký často zabezpečuje protiváhu názoru vládam členským štátom a Komisii," uzatvára šéfredaktorka portálu EurActiv.sk Gabrižová.
Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. V jednotlivých štátoch EÚ sa voľby uskutočnia od 22. do 25. mája. Doterajšie eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, a v roku 2004 to bolo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. Viac o voľbách do Európskeho parlamentu možno nájsť aj na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 - http://www.elections2014.eu/sk.


pu