VOĽBY: V sobotu môžeme vyberať našich zástupcov v europarlamente

23. 05. 2014 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia už túto v sobotu od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chcelo byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. Počet kandidátov sa už znížil na 332. Dôvodom je, že Ľudová strana Naše Slovensko stiahla zo svojej kandidačnej listiny kandidáta s číslom 6. Vladimíra Hagaru, pre agentúru SITA to dnes povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Eva Chmelová.
O tom, kto sa napokon dostane do europarlamentu, môže rozhodnúť približne 4,4 milióna oprávnených voličov, ktorí môžu v sobotu od 7:00 do 22:00 hlasovať v 5 946 volebných miestnostiach (okrskoch). Možnosť začať voľby skôr využijú v eurovoľbách v obci Lazany v okrese Prievidza, kde sa hlasovanie začne o hodinu skôr, o 6:00. Aj tu sa však musí dať hlasovať do 22:00. Presné údaje o tom, kde sa začalo hlasovanie skôr, bude ÚVK podľa Chmelovej vedieť až v sobotu ráno. Výsledky hlasovania v jednotlivých okrskoch sa budú sumarizovať v odborných (sumarizačných) útvaroch 49 obvodných volebných komisií. Na základe zápisníc obvodných volebných komisií zistí a v nedeľu o 23:00 uverejní celkové výsledky volieb Ústredná volebná komisia.
Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež môžu občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente môžu aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Museli však najneskôr 14. apríla požiadať obec, kde bývajú, aby ich zapísali do zoznamu voličov. V tomto roku podľa Chmelovej požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území. Najviac - desať z nich je Poliakov, nasleduje osem Talianov, sedem Nemcov, ale aj traja Česi, štyria občania Veľkej Británie a jeden občan Maďarska. Tí, ktorí boli dopísaní do voličských zoznamov v minulosti, v nich ostali a nebolo ich viac ako 100. Spolu teda môže o našich poslancoch v EP hlasovať v sobotu 24. mája približne 130 cudzincov. Naši občania trvalo žijúci v inom členskom štáte EÚ zas môžu využiť možnosť hlasovať o budúcich poslancoch EP z krajiny, kde žijú. Do dnešného dňa ministerstvu vnútra zo zahraničia nahlásili 2 283 občanov SR, ktorí sa pre voľby do EP zapísali do voličských zoznamov v inom členskom štáte EÚ tento rok. Keďže tak mohli spraviť naši občania aj pri predošlých dvoch voľbách do EP, bude tento počet vyšší.
Až do skončenia volebného dňa, v sobotu 24. mája do 24:00, platí volebné informačné moratórium. Počas trvania volebného moratória je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. V deň volieb je tiež zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Podľa zapisovateľky ÚVK Evy Chmelovej sa volebné komisie - okrskové ani obvodné nemôžu vyjadrovať o priebehu voľby, teda ani o počte voličov.
Zo zákona o voľbách do EP vyplýva, že priebežné neoficiálne výsledky hlasovania Štatistický úrad SR publikovať nebude. Konečné, oficiálne výsledky hlasovania uverejní ÚVK až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude v nedeľu 25. mája v noci o 23:00. "Skôr tieto výsledky zverejniť nemôže žiadny členský štát, aby sa nenarušil priebeh volieb v tých štátoch, kde sa ešte hlasuje," zdôraznil pre agentúru SITA riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel. Voľby sa v jednotlivých 28 štátoch únie začali vo štvrtok 22. mája a trvajú do nedele 25. mája. Eurovoľby u nás doteraz charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, v roku 2004 ich prišlo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.
Na otázky voličov o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu odpovedajú na tradičnej volebnej informačnej telefonickej linke Ministerstva vnútra (MV) SR. Infolinka funguje na bratislavských telefónnych číslach: 02/4859 2312 a 02/4859 2313 a všetkým voličom je k dispozícií dnes do 15:30 a v sobotu od 7:00 do 22:00. Je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám či obciam.


nr;tm