VOĽBY: Výsledky volieb do EP zverejnia 25. mája pred polnocou

13. 05. 2014 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 13. mája (SITA) – Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00, po dnešnom rokovaní Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) to médiám povedal predseda ÚVK Dušan Štrauss. “Zverejnenie výsledkov v súlade so zákonom a s aktom Európskej únie prebehne až v nedeľu o 23:00, tak aby sme naplnili literu zákona, teda, aby boli všetky výsledky vyhlásené synchrónne,“ konštatoval Štrauss. To, ako voliči v Slovenskej republike hlasovali o europoslancoch, zverejnia v sídle Informačnej kancelárie zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v Bratislave. Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania vo voľbách Štatistický úrad (ŠÚ) SR publikovať na webe nebude, zákon to podľa Štraussa nedovoľuje.
Podľa zákona o voľbách do Európskeho parlamentu ÚVK uverejní oficiálny výsledok volieb až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude až v nedeľu 25. mája v noci po 23:00.
ÚVK sa dnes zaoberala aj podnetmi. Venovala sa podnetu na kreovanie okrskových volebných komisií alebo na neoprávnené použitie titulu jedným z kandidátov. Podnet od strany Vzdor – strana práce na RTVS o zneprístupnení obsahu predvolebnej diskusie v internetovom archíve verejnoprávnej televízie posunula ÚVK Rade pre vysielanie a retransmisiu. Podpredsedom ÚVK sa dnes stal Gabriel Karácsony, rozhodli o tom jej členovia hlasovaním.
Voľby do europarlamentu v jednotlivých 28 štátoch únie trvajú od 22. do 25. mája. U nás sa voľby do EP uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ. Z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Europoslancom za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 80 žien. Eurovoľby u nás doteraz charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, a v roku 2004 ich prišlo 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. Občania krajín Európskej únie si vyberajú svojich zástupcov do Európskeho parlamentu každých päť rokov. Poslanci EP sú volení v priamych všeobecných voľbách od roku 1979, dovtedy boli menovaní národnými parlamentmi. Viac o voľbách do EP možno nájsť aj na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 http://www.elections2014.eu/sk.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu na http://audio.sita.sk.


nr;tm