BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Začali sa tretie voľby do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku. O budúcich 13 poslancoch europarlamentu zo Slovenskej republiky môže až do 22:00 rozhodnúť v 5 946 volebných miestnostiach (okrskoch) približne 4,4 milióna voličov. Možnosť začať voľby skôr využili v obci Lazany v okrese Prievidza, kde sa hlasovanie začalo o hodinu skôr, o 6:00. Aj tu sa však musí dať hlasovať do 22:00. Až do skončenia volebného dňa, do 24:00 platí volebné informačné moratórium.
Dnešné voľby do Európskeho parlamentu sú už tretie v poradí na Slovensku. Predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chce byť 332 kandidátov, z toho 81 žien. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00. Viac možno nájsť na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 http://www.elections2014.eu/sk.
Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež môžu občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente môžu aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Museli však najneskôr 14. apríla požiadať obec, kde bývajú, aby ich zapísali do zoznamu voličov. V tomto roku podľa Chmelovej požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území. Najviac - desať z nich je Poliakov, nasleduje osem Talianov, sedem Nemcov, ale aj traja Česi, štyria občania Veľkej Británie a jeden občan Maďarska. Tí, ktorí boli dopísaní do voličských zoznamov v minulosti, v nich ostali a nebolo ich viac ako 100. Spolu teda môže o našich poslancoch v EP hlasovať v sobotu 24. mája približne 130 cudzincov. Naši občania trvalo žijúci v inom členskom štáte EÚ zas môžu využiť možnosť hlasovať o budúcich poslancoch EP z krajiny, kde žijú. Ministerstvu vnútra zo zahraničia nahlásili 2 283 občanov SR, ktorí sa pre voľby do EP zapísali do voličských zoznamov v inom členskom štáte EÚ tento rok. Keďže tak mohli spraviť naši občania aj pri predošlých dvoch voľbách do EP, bude tento počet vyšší. Tí, čo majú dva trvalé pobyty - jeden v SR a druhý v inom členskom štáte EÚ, môžu voliť bez problémov, lebo sú na Slovensku uvedení v zozname voličov. "Ak sa však dali dopísať do zoznamu voličov napríklad vo Francúzsku, tak Francúzsko to oznámilo Ministerstvu vnútra (MV) SR," informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.
Až do skončenia volebného dňa, do 24:00, platí volebné informačné moratórium. Počas trvania volebného moratória je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. Dnes je tiež zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Podľa zapisovateľky ÚVK Evy Chmelovej sa volebné komisie - okrskové ani obvodné nemôžu vyjadrovať o priebehu voľby, teda ani o počte voličov.
Na otázky voličov o voľbách do Európskeho parlamentu odpovedajú aj dnes na tradičnej volebnej informačnej telefonickej linke Ministerstva vnútra (MV) SR. Infolinka funguje na bratislavských telefónnych číslach: 02/4859 2312 a 02/4859 2313 do 22:00. Je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám či obciam.
pu