VOĽBY:Nízka účasť voličov neumožňuje politologické závery, tvrdí Fico

26. 05. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Predseda strany Smer - sociálna demokracia a predseda vlády Robert Fico ďakuje 13-tim percentám občanov SR, ktorí sa zúčastnili v sobotu na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a víta výsledok lídra kandidátky Smeru Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie. Podľa Fica "extrémne nízka účasť voličov na Slovensku neumožňuje žiadne politologické závery z výsledkov jednotlivých politických strán". Premiér a líder Smeru súčasne plne rešpektuje rozhodnutie 87 percent občanov Slovenska nevoliť. "Postoj voličov na Slovensku je dôkazom, že problematika EP nie je v našej krajine v centre voličskej pozornosti," uvádza sa vo vyhlásení premiéra, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Skutočnosť, že SR po tretíkrát za sebou zaznamenala najnižšiu účasť vo voľbách do EP z celej EÚ však podľa Roberta Fica vyžaduje otvorený dialóg zainteresovaných politických strán a inštitúcií EÚ. "Pod rekordne nízku účasť voličov na Slovensku sa podpísal aj pretrvávajúci nedostatočný záujem médií o európsku agendu, ktorá je síce často mimoriadne dôležitá, ale prezentovaná neatraktívnym a nezrozumiteľným spôsobom.
Robert Fico víta výsledok lídra kandidátky Smeru-SD, podpredsedu Európskej komisie a komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Maroša Šefčoviča. "Maroš Šefčovič získal demokratickú legitimitu ako kandidát so suverénne najvyšším počtom preferenčných hlasov medzi všetkými kandidátmi za SR do EP a vláda ho bude navrhovať do novovznikajúcej EK na post zodpovedajúci jeho doterajším výsledkom," uvádza sa ďalej vo vyhlásení premiéra Fica, ktorý zároveň avizuje, že v tomto duchu vykoná v najbližších dňoch potrebné formálne kroky.
Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku vyhrala strana Smer-SD, ktorej odovzdalo hlas 135 089 voličov, teda 24,09 percenta hlasujúcich. Smer-SD si zabezpečil v europarlamente štyri poslanecké mandáty, ktoré získali Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka. Na druhom mieste v eurovoľbách skončilo KDH, ktoré dostalo 74 108 hlasov, čo predstavuje 13,21 percenta. Kresťanskí demokrati budú mať v Bruseli dvoch poslancov Annu Záborskú a Miroslava Mikolášika. Na tretej priečke v sobotňajších voľbách skončila SDKÚ-DS so ziskom 43 467 hlasov, teda 7,75 percenta. Aj túto stranu budú v europarlamente zastupovať dvaja poslanci Eduard Kukan a Ivan Štefanec. Ďalších päť politických strán zo Slovenska bude mať v Európskom parlamente po jednom poslancovi. Hnutie OĽaNO volilo 41 829 ľudí, teda 7,46 percenta hlasujúcich a z jeho kandidátky sa do EP dostal Branislav Škripek. Ďalších 38 316 voličov, teda 6,83 percenta hlasovalo za stranu NOVA, jej europoslankyňou bude Jana Žitňanská. Strana SaS získala 37 376 hlasov voličov, čo predstavuje 6,66 percenta. V Bruseli ju bude zastupovať Richard Sulík. Strana SMK skončila za ňou so ziskom 36 629 hlasov, teda 6,53 percentami. Mandát europoslanca za stranu získal Pál Csáky. Posledný z 13 mandátov sa ušiel strane Most-Híd, ktorú volilo 32 708 ľudí, teda 5,83 percenta voličov. Europoslancom za túto stranu bude József Nagy.


mt;tm