vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Väčšina členských štátov Európskej únie (EÚ) má rozbehnuté programy, ktoré sa zameriavajú na bezpečnosť pacienta, napriek tomu je ešte stále na čom pracovať. Európska komisia odhaduje, že 8 až 12 percent pacientov hospitalizovaných v EÚ sa počas pobytu v nemocnici stretlo s nejakou formou nežiaducej udalosti.
Medzi najčastejšie patria nemocničné nákazy, ktoré tvoria až štvrtinu všetkých prípadov. Ročne sa nimi nakazí približne 4,1 milióna pacientov, najmenej 37 tisíc ľudí v ich dôsledku zomrie. Komisia v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok, konštatuje, že v tomto smere je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, a to najmä s cieľom zabezpečiť špecializovaných zamestnancov v oblasti kontroly infekcií a dostatočnú izolačnú kapacitu pre infikovaných pacientov.
Okrem nemocničných nákaz čelia pacienti v zdravotníckych zariadeniach aj omylom pri podávaní liekov, pochybeniam počas chirurgických zákrokov, zlyhaniu zdravotníckych pomôcok, chybám pri stanovení diagnózy a nesprávnym postupom na základe výsledkov testov. "Stále sme v oblasti ochrany pacienta len na polceste, preto komisia vyzýva členské štáty, aby zabezpečili väčšiu bezpečnosť pre našich občanov v zdravotníckych zariadeniach," konštatuje Andrej Králik zo zastúpenia EK na Slovensku.
Aj samotní občania potvrdzujú, že členské štáty majú ešte čo zlepšovať. Väčšina z nich vníma bezpečnosť pacientov ako problémovú. Podľa prieskumu Eurobarometra, ktorý bol realizovaný v minulom roku, viac ako polovica občanov únie sa domnieva, že by mohli byť poškodení pri poskytovaní nemocničnej starostlivosti v ich regióne. Viac ako štvrtina pritom tvrdí, že sa s niečím takým už stretla osobne, prípadne takúto skúsenosť mal niektorý člen ich rodiny. Prieskum zároveň ukázal, že pacienti sa viac domáhajú svojich práv, keď spomedzi tých, ktorí sa s nežiaducou udalosťou stretli, ju takmer polovica aj nahlásila. V roku 2009, kedy sa uskutočnila posledná takáto analýza, to bolo len približne 30 percent ľudí. V tomto smere sú aktívnejší aj Slováci, 29 percent opýtaných sa vyjadrila, že má negatívnu skúsenosť, 74 percent z nich ju aj ohlásilo príslušným orgánom. Väčšina Slovákov však hodnotila starostlivosť v nemocniciach ako dobrú. Polovica si zároveň myslím, že naše zdravotníctvo je na tom horšie ako v iných krajinách.
EK v záujem zvyšovania bezpečnosti pacientov a kvality starostlivosti navrhuje zoznam opatrení vrátane vypracovania usmernení o informáciách pre pacientov, bezpečnosti pacientov a spoločnej definície kvality.
dn;cj