ZDRAVOTNÍCTVO: EK sprístupnila webovú stránku európskeho systému informácií o rakovine

06. 02. 2018 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Európska komisia pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) sprístupnila webovú stránku európskeho systému informácií o rakovine. Podľa zverejnených informácií používatelia v ňom môžu prvýkrát sledovať zemepisné modely a trendy týkajúce sa výskytu rakoviny a údaje o úmrtnosti a prežití.

Do systému sa zbierajú údaje z približne 150 európskych registrov onkologických ochorení obyvateľstva, ktoré pokrývajú 25 členských štátov EÚ a sedem tretích krajín. "Európsky systém informácií o rakovine, ktorý vyvinulo Spoločné výskumné centrum (JRC), umožňuje posudzovanie a monitorovanie výskytu rakoviny v jednotlivých regiónoch a krajinách. Zároveň sleduje tieto trendy z časového hľadiska. Porovnateľné štatistiky na úrovni EÚ boli doteraz len ťažko dostupné," uviedla Európska komisia v tlačovej správe.

Výskyt rakoviny a miera úmrtnosti a prežitia sa v EÚ výrazne líšia. Očakáva sa, že v roku 2018 pribudne 3,9 milióna nových prípadov rakoviny (všetkých typov okrem nemelanómovej rakoviny kože) a viac ako 1,9 milióna ľudí v Európe na rakovinu zomrie. Výskyt rakoviny je najvyšší v oblasti severnej Európy a rakovina je stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí v EÚ. Stránka európskeho systému informácií o rakovine je dostupná na adrese ecis.jrc.ec.europa.eu.